Ramazan Öncesi Bu Şerbetli Tatlı Tarifi Görümce Çatlatacak

Türk kültüründe vazgeçemediğimiz şerbetli tatlılar hızlı yapılışı kadar tatları ile sürekli sofralarımıza ve çay kahve saatlerimize eşlik ediyor. Ne kolay ve hızlı yapılanlar ilk alternatifler. Bunlardan biri de Mersin’in Tarsus ilçesine özgü parmak tatlısı. İşte sizlere herkesin beğenisini kazanacak ve Osmanlılardan günümüze kadar gelen Parmak Tatlısı ve tarifi…

Yayınlanma:
Güncelleme:
Ramazan Öncesi Bu Şerbetli Tatlı Tarifi Görümce Çatlatacak

Parmak Tatlısı Sofraların Vazgeçilmez Tadı

Mersin ve Tarsus yemek kültüründe olduğu kadar tatlı kültüründe de önemli argümanlara sahip bir yer. Buranın sofralarından eksik etmediği tatlı türü de şerbetli tatlılar arasında olan Parmak tatlısıdır. Akdeniz bölgesi haricinde ülke sınırlarına yayılan şerbetli tatlılar Türk Mutfağının vazgeçilmezlerinden oluyor. Tadında ağzınızda yumuşak bir tat bırakan ve hemen dağılan parmak tatlı talebe göre cevizli, bademli gibi malzemelerde zengin bir hale getiriliyor. Yapılışı da oldukça basit olan parmak tatlı ve tarifini yapmak isteyenler için hazırladık.

2785932-810x458.jpg

Parmak Tatlısı Malzemeleri

Türk mutfağının hamur işi tatlılarla yakın ilişkisi şerbetli tatlılarla renkleniyor. Yapılışının da zahmetsiz kolay ve bütçe açısından da uygun olması daha çok tercih ediliyor olmasına neden oluyor. Çay ve kahve ikramlarında misafirlerinize sunacağınız şerbetli parmak tatlının püf noktaları ile parmaklarınızı yedirecek tarzdan. İşte tatlı için gereken malzemelerimiz.

  • Çay bardağı ayçiçeği yağı
  • 125 gram tereyağı
  • 2 yemek kaşığı irmik
  • Yarım çay bardağı toz şeker
  • Bir Paket Vanilya
  • Bir paket kabartma toz şeker
  • Şerbet için 2,5 bardak şeker, 3 su bardağı su ve 4 – 5 damla limon suyu.

bal-parmak-tatlisi.jpg

Parmak Tatlısının Yapılışı

Parmak tatlısını yaparken öncelikli olarak bir kapta karıştırıyoruz. Kıvamımız kulak memesi yumuşaklığında olmalı. Karıştırılmış hamur kıvamına gelen karışım elde yapışmayacak hale geldikten sonra ceviz tanesi büyüklüklerinden parçalara bölünüyor. Oval şeklinde parçaları sonrasında irmik ile buluyoruz.

Fırınımızı bu aşamada çalıştırıyoruz ve en az 175 dereceye ayarlıyoruz. Sonra hamurlarımızı tepsiyle birlikte fırına veriyoruz. Fırında pembeleşen hamurları çıkardıktan sonra hazırladığımız şerbetimizi tatlının üzerine döküyoruz. Şerbetin hazırlanmasında limon suyu eklenmesi önemli bir husus. Tatlıyı daha sonra servis ederken sizin tercihinize göre kaymak ya da dondurma gibi malzemeler ile süsleyebiliriz.

Keşfet