Profesör Doktor Canan Karatay Kuru Soğanın Faydalarını Açıkladı!

Prof. Dr. Canan Karatay, soğanın toprakta yetiştiği için içerisinde doğal karbonhidratlar ve E vitamininin yanı sıra çeşitli mineraller de barındırdığını kaydetti. Sonuç olarak soğanın şüphesiz sofralarımızda yerini alması gerektiğine inanıyor. Soğanlar doğal bir antibiyotik kaynağı olduğu için özellikle karlı ve soğuk havalarda yenmesi şarttır. Soğan, bağırsaklardaki faydalı bakterileri beslediği için çiğ yenildiğinde de sağlıklı bir prebiyotiktir. Merak edilen detaylar haberimizde…

Yayınlanma:
Güncelleme:
Profesör Doktor Canan Karatay Kuru Soğanın Faydalarını Açıkladı!

Prof. Dr. Canan Karatay kuru soğanın daha faydalı olduğunu söylüyor

Prof. Dr. Canan Karatay kuru soğanı bol bol yemeyi tavsiye ediyor. Çiğ tüketildiğinde şifa kaynağı olan kuru soğan, vücudun dostu bakteriler olan prebiyotiklerin çoğalmasını sağlar. Canan Karatay, kuru soğanın kavrulmuş soğandan daha iyi olduğunu açıklıyor. Soğan tükettiğimizde dudaklarımızdan yemek borusuna ve sindirim sistemine kadar tüm sistemlerimizde dost bakteriler çoğalır. Prof. Dr. Canan Karatay’a göre diğer temel prebiyotik gıdalar lahana, sarımsak ve sağlıklı hazırlanmış turşuları içeriyor.

620a46fdae298b082d6fd0ec.webp

Kuru soğan mineral ve vitamin açısından çok zengin

Soğan, frenk soğanı, sarımsak ve aynı zamanda pırasa da içeren Allium bitki ailesinin üyeleridir. Bu sebzelerin keskin kokuları en ayırt edici özelliğidir, ancak toprakta üretildikleri için tıbbi açıdan da sayısız faydaları vardır. Kuru soğan, çeşitli kanser türlerinin riskini azaltmak, ruh halini iyileştirmek, cilt ve saç sağlığını korumak dahil olmak üzere çeşitli faydalar sunuyor.

Kuru soğanın içinde ne var?

Kuru soğanın içinde, 9.3 gram karbonhidrat, 1.7 gram lif, 0.1 gram yağ, 1.1 gram protein, 4 mg sodyum ve 146 mg potasyum vardır.

Soğan yemek kansere yakalanma riskini azaltıyor

Antioksidan kuarsetin içeren soğanların, yumurtalık ve kolorektal kanseri gibi kanserlerin görülme sıklığını azaltmaya yardımcı olduğu bilimsel olarak kanıtlandı.

622dc63a66a97c34bad84483.webp

Soğan yemek astıma da yardımcı oluyor

Bağışıklık hücrelerinde, kuarsetin, alerjik reaksiyonları tetikleyen histamin salınımını bastırmaya yardımcı olur. Sonuç olarak, soğanın astım veya alerjiden muzdarip kişilerde bağışıklığı desteklediği bilinmektedir.

Soğan yemek kalp krizine karşı koruyor

Soğandaki kükürt kanı inceltir. Bunun sonucunda kalp krizi ve felç riskini artıran plateletlerin birikimini önler. Araştırmalar, soğanlardan elde edilen kükürtün, hipertansiyon başlangıcını geciktirmeye ve en aza indirmeye yardımcı olabileceğini bulmuştur.

Keşfet