Lahanada bulunan vitaminleri duyunca sofranızdan eksik etmeyeceksiniz! İşte lahananın sağlığa 5 faydası...

Lahana adeta şifa dağıtıyor. İçerisinde bulunan vitaminler insanı baştan yaratmaya yetiyor. Pek çok hastalığa iye gelen yapısıyla lahana adeta sihirli bir dokunuş sağlıyor. İşte lahananın bilinmeyen özellikleri…

Yayınlanma:
Güncelleme:
Lahanada bulunan vitaminleri duyunca sofranızdan eksik etmeyeceksiniz! İşte lahananın sağlığa 5 faydası...

Lahana da bulunan vitaminler insan vücuduna son derece fayda sağlar. İçerisinde bulunan vitaminler adeta limon ve portakal ile yarışıyor. Lahanada önemli miktarlarda vitaminler bulunuyor. Bu miktarlardan bazıları A, B1, B2, B3, B6 ve E vitamini olarak ön plana çıkıyor. Gastrit ve mide ülseri tedavisinde kullanılan o vitamininin yanı sıra C vitamini içeren pek çok maddeye de sahip.

Lahana Türleri Arasındaki Farklar

İki farklı lahana türü bulunmaktadır. Kırmızılahana beyaz lahanadan çok daha fazla koruyucu maddeye sahiptir. Beyazdan 6 ila 8 kat daha fazla C vitamini içerir.

Ayrıca 100 gram taze kırmızılahana içerisinde 28,3 mg'ı antosiyanin olmak üzere 196,5 mg polifenol vardır. Yapılan araştırmalara göre kırmızı lahana da bulunan antioksidanlar özellikle antosiyaninler beyin hücrelerini serbest radikallerin olumsuz etkilerinden de korur. 2 lahana türünde de kış aylarında uzun süreli tutulabilmektedir.

2856307-1200x627-06032022df44fa9f.webp

Lahananın Sağlığa 5 Faydası

Özellikle lahana suyu yıllardır iltihap için önemli bir çare olmuştur. Lahana sağlığa pek çok açıdan katkı sağlar. Özellikle varisli damarların tedavisi içinde kullanılır. Tedavilerde bacakların etrafına sarılmış lahana suyuna batırılmış pamuk sargılar kullanılmaktadır.

Tüm bunların dışında sindirimi iyileştirir ve idrar sökücü etkisi de bulunmaktadır. Antiseptik özelliği mikrop öldürücü vardır. Bulaşıcı hastalıklara karşı da önlem olarak tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Kükürt açısından son derece zengin olduğu için pişirildiği su cilt için mükemmeldir. Bu nedenle cilt sağlığından memnun olmayan kişiler için bu suyu tüketmesi tavsiye edilmektedir. Vücudun strese karşı dirençli klan yapısı beyin ve sinirlerdeki metabolizmayı uyardığı için hücre fonksiyonlarını uyarır ve kas gücünü arttırır. Kandaki yağ ve kolesterol seviyesini de düzenler.

Lahana mevsiminde tüketildiği zaman gerçek bir şifa deposudur. A, B1, B2, B3, B6 ve E vitamini barındırır. Bu nedenle sık sık tüketilmesi önerilir.

Keşfet