Kemiklere İyi Gelen Besinler Açıklandı! İşte O 9 Maddeli Liste!

Enerjinizi artırmak ve kemiklerinizi korumak için bu besinleri spordan önce yediğinizden emin olun. Örneğin fıstık, spor öncesi tüketildiğinde kas gücünü fazlasıyla artırır. Kemik sağlığının önemi göz ardı edilemez. Peynir ve yumurta sağlığa pek çok fayda sağlar. Peki kemiklere iyi gelen diğer besinler nelerdir? Tüm detayları haberimizde bulabilirsiniz…

Yayınlanma:
Güncelleme:
Kemiklere İyi Gelen Besinler Açıklandı! İşte O 9 Maddeli Liste!

Su

Egzersiz öncesi ılık su tüketmek çok önemlidir. Egzersiz yaparken her 15 dakikada bir 1 bardak su içmek vücudunuzu daha dinç hale getirmek için önemlidir. Egzersiz sırasında kaybettiğiniz sıvıyı daha sonra bol su içerek de yenileyebilirsiniz.

Hurma

Bol miktarda lif içeren hurma, fiziksel aktivite sırasında enerji seviyenizi yüksek tutar. Hurma midede yavaş sindirildiği için uzun süreli tokluk hissi sağlar. Egzersiz sonrası kas kramplarını önlemeye yardımcı olan potasyum içerir.

Yaban mersini

Yaban mersini, egzersiz sonrası kas yaralanmasını azaltmaya yardımcı olan antioksidanları içerir. Yaban mersini, egzersiz sırasında direnci artırmaya yardımcı olan C vitamini bakımından yüksektir.

Peynir

Peynirdeki kalsiyum kemik kaybını önlemeye yardımcı olur. Ayrıca sporcular ve diğer fiziksel olarak aktif kişiler arasında sık görülen kalsiyum eksikliklerinin önlenmesine de yardımcı olur.

Yumurta

Günlük hayatta sıklıkla tüketilen yumurta, kas gelişimine yardımcı olan amino asitler açısından zengin bir besindir. Yumurtalar sizi tok tutarken aynı zamanda gücünüzü de artırır. Ayrıca kilo vermenize de yardımcı olur.

Fıstık

Antrenman öncesi fıstık tüketimi, kas gücünü ve sonuç olarak performansı artırır. Magnezyum açısından zengin bir besin olan yer fıstığı, egzersiz öncesi ve sonrası krampları önlemeye de yardımcı olabilir.

Brokoli

Brokoli, tam bir kalsiyum kaynağıdır. D vitamini içeriği nedeniyle kemik sağlığına fazlasıyla fayda sağlar. Yine içerdiği A vitamini nedeniyle kemik gelişimine de önemli katkı sağlar.

Ispanak

Ispanak, osteoporoz karşısında sağlıklı kemik oluşumunu ve yoğunluğunu korumaya yardımcı olan bir diğer besindir. Ispanak, içerdiği A ve C vitaminlerinin yanı sıra kalsiyum, magnezyum ve mineraller içerdiğinden kemik sağlığına faydalı besinlerden biridir. Ispanak yumurta ile yenildiğinde, osteoporozun sonuçlarını önlemek ve yavaşlatmak için en iyi sebzelerden biridir.

Kahve

Egzersiz yapmadan önce kahve içerek egzersiz sürenizi uzatabilirsiniz. Egzersizden önce bir fincan kahve, sakatlanma şansınızı azaltırken kas yapımına da yardımcı olabilir.

Keşfet