Karşınızda Türkmenistan Usulü Unaş Çorbası Tarifi!

Türkmenistan'ın çorba çeşitlerinden biri de Unaş çorbasıdır. Tavuklar haşlandıktan sonra hamur yoğrulur. Çok aşamalı unaş çorbası, zorludur ama gayet güzel bir tada sahiptir. Tüm detaylar haberimizde…

Yayınlanma:
Güncelleme:
Karşınızda Türkmenistan Usulü Unaş Çorbası Tarifi!

Unaş çorbası fazlasıyla merak ediliyor

Unaş çorbasının tarifi fazlasıyla merak ediliyor. Unaş çorbası, tavuk suyu ve hamur işi ile yapılan geleneksel bir Türkmen çorbasıdır. Hamur çok ince olmalıdır. Eşsiz bir çorba yemeği arıyorsanız, unaş çorbası tam size göre.

Unaş çorbası için malzemeler

Hamur için malzemeler

Hamur için 1 yumurta, 3 su bardağı un, 1 çay kaşığı tuz ve su fazlasıyla yeterli olacaktır.

Diğer malzemeler

Diğer malzemeler ise 1 adet tavuk kalçası suyu, ,steğe göre 1,5 yemek kaşığı domates salçası, 4 yemek kaşığı sıvı yağ, tuz ve karabiber olarak yeterlidir.

Unaş çorbası tarifi

Unaş çorbası tarifi için önce hamuru hazırlayın. Yumurtaları kırın ve bir tutam tuzla birlikte çırpın. Suda karıştırın. Çok sert veya çok yumuşak bir hamur olmamalı. Erişte hamuru kıvamı yeterlidir. Hamuru strece sarın ve dinlenmesi için bir kenara koyun. Dinlenen hamuru ince bir şekilde açın. Erişteden daha ince kesmelisiniz. Bir tavada, yağı ısıtın. Hamuru içine atın ve iyice karıştırın. Tavuk suyunu ekleyin ve kaynatın. Tuzlu su kaynadıktan sonra hamuru ekleyin. Hamur piştiğinde, karabiber ile baharatlayın. Afiyet olsun

Tavuk suyu faydaları

Araştırmalara göre tavuk suyu, insan vücudunda hücre büyümesi ve onarımı için gerekli olan amino asitler açısından oldukça zengin bir kaynaktır ve mevsim geçişlerinde vücudu soğuk algınlığı ve diğer rahatsızlıklara karşı korur. Mısır'da eski zamanlardan beri soğuk algınlığı için kullanılan tavuk suyu, ünlü ve saygın alim İbn-i Sina'nın tedavi protokollerine bile dahil edildi. Belirli rahatsızlıkları olan kişiler çok su kaybeder, bu nedenle yeterince sıvı tüketmek önemlidir. Bol sıvı tüketmek ayrıca vücuttaki alerjiler, dış etkenler (virüsler) ve antikorlarla savaşmanın iyi bir yoludur. Tavuk suyu sadece insanların su ihtiyacını karşılamakla kalmaz, aynı zamanda bu zararlı maddelerin vücuttan atılmasına da yardımcı olur.

Keşfet