Karşınızda Domuz Etinin Haram Kılınma Sebebi!

Allah'ın emri bir şeyin helal mi haram mı olduğunu belirler. Allah "helal" derse helal, "haram" derse haramdır. Bir başka deyişle din bir imtihandır, insanlara verilen bir tekliftir. Bu fikirler, bireyin hem kişisel hem de toplumsal yaşamında sayısız avantaj sunar. Sonuç olarak bu emir ve yasaklara daha bilinçli bir şekilde uymamızı sağlarlar…

Yayınlanma:
Güncelleme:
Karşınızda Domuz Etinin Haram Kılınma Sebebi!

Domuz eti dinimizin yasakladığı şeylerden biridir. Bu kısıtlamanın büyük bir hikmeti vardır. Domuz eti yağlı bir et. Bu yağ tüketildiğinde kan dolaşımına girer. Sonuç olarak, kan yağ parçacıkları ile tıkanır. Dolaşımdaki bu ekstra yağ, arter sertleşmesine, yüksek tansiyona ve kalp krizlerine neden olur. Ayrıca yağ, "sutoksin" olarak bilinen bir zehir içerir. Lenf düğümleri, vücuda giren tehlikeli bileşiklerden kurtulmak için daha fazla çalışmalıdır. Semptomların başında özellikle çocuklarda lenf düğümlerinin iltihaplanması ve büyümesi gelir. Hasta çocuğun boğazı anormal şekilde şişer. Sonuç olarak, hastalık "domuz hastalığı" (skrofuloz) olarak bilinir. Hastalık ilerledikçe tüm lenf düğümleri irinle birlikte büyür. Ateş yükseldiğinde, ıstırap başladığında ve sıcaklık yükseldiğinde tehlikeli bir durum ortaya çıkar. Kükürt, domuz etinde bol miktarda bulunan sümüksü bağ dokusunda bol miktarda bulunur. Önemli miktarda kükürt bu şekilde vücuda emilir. Bu net değilse, kıkırdak, kaslar ve sinirler üzerinde oturur ve eklem iltihabı, kireçlenme ve fıtıklaşmış diskler gibi rahatsızlıklara neden olur. Domuz eti düzenli olarak tüketilirse, vücudun sert kıkırdak malzemesi domuzun içinden geçen sümüksü bağ dokusu ile değiştirilir. Sonuç olarak kıkırdak yumuşar ve kendi ağırlığının altında ezilir.

hj-1.jpg

Kanserin büyümesine teşvik edici

Domuzlarda ayrıca aşırı miktarda büyüme hormonu bulunur. Doğumda birkaç yüz gram olan bir domuz yavrusu altı ayda yüz kiloya ulaşır. Büyüme hormonunun fazlalığı hızlı gelişmeden sorumludur. Domuzdaki aşırı büyüme hormonu, vücut dokularında şişme ve iltihaplanmaya neden olur. Anormal burun, çene, el ve ayak kemiklerinin büyümesine ve ayrıca vücut yağlanma eksikliğine neden olur. Büyüme hormonunun en etkili özelliği kanserin büyümesini teşvik etmesidir. Aslında domuzlarla çalışan uzmanlar, belirli bir yaştan sonra erkek domuzların neredeyse kesin olarak kansere yakalanacağını söylüyor. Domuz eti, cilt tahrişine neden olan histamin ve imtidazol adı verilen kimyasallar içerir. Egzama, dermatit ve nörodermatit gibi inflamatuar cilt hastalıklarına zemin hazırlar.

Keşfet