Bu Tarihi Yeri Çoğu İstanbullu Bile Bilmiyor Ama Görenin Aklını Başından Alıyor!

Tarihi 6. yüzyıla dayanan bir manastırın parçası olan ve tarihi yarımada Edirnekapı bölgesinde yer alan Kariye Camii, 14. yüzyıl Doğu Roma ve Bizans resminin en gösterişli örneklerini görebileceğiniz ilgi çekici bir mekandır. Dünyanın en iyi korunmuş mozaik ve fresklerinden bazılarının yanı sıra Rönesans'tan kalma estetik değerlere sahiptir…

Yayınlanma:
Güncelleme:
Bu Tarihi Yeri Çoğu İstanbullu Bile Bilmiyor Ama Görenin Aklını Başından Alıyor!

Kariye (Chora), kırsal yer anlamına gelen eski bir Yunanca terimdir. Aslında bu isim, bu eski manastırın o sırada İstanbul'un surlarının dışında bulunmasından geliyor. Kariye tarihine baktığımızda antik yarımadada 5. yüzyılda surlar tamamlanmadan önce surların dışında bir şapelin var olduğunu görebiliriz.

527-565 yılları arasında hüküm süren Justinianus, yerine ilk kiliseyi yaptırmıştır. Komnenos döneminde dini törenler için saray kilisesi olarak kullanılmıştır. Kilise, İmparator I. Aleksios zamanında 11. yüzyılın sonlarına doğru restore edildi, ancak daha sonra 1204-1261 Latin işgali sırasında yıkıldı. Daha sonra 1282-1328 yılları arasında yeniden onarıldı. Son olarak kiliseye başka yapılar da eklenmiş olup, günümüzde de ayaktadır.

Önceleri saray kilisesi ve önemli dini ritüeller için şapel olarak hizmet veren Kariye, bir süre kilise olarak kullanılmaya devam etti. Bayezid'in sadrazamı Atik Ali Paşa tarafından 1511 yılında camiye çevrilmiştir.

1945 yılında Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasıyla müzeye dönüştürülmüştür. Kariye Müzesi 1948 ve 1958 yıllarında olmak üzere iki kez restore edilmiş olup, 2013 yılında başlayan çalışmalar halen devam etmektedir.

2835247-572dc376f5e8be17fdebb386232cd685.jpg

İçinde neler var?

Kariye'nin en değerli eserleri 14. yüzyıldan kalma Bizans tabloları ve mozaikleridir. Mekan, dünyanın en iyi korunmuş örneklerinden biri olarak öne çıkıyor. Ayrıca çok sayıda diriliş resimleri göze çarpıyor. Amerikan Bizans Enstitüsü, 1948 ve 1958 yılları arasında müzenin mozaiklerini ve fresklerini ortaya çıkarmıştı.

54643902-303.jpg

Nasıl gidiliyor?

Kariye Müzesi, Fatih ilçesinin Edirnekapı semtinde yer almaktadır. Mekan, Edirnekapı otobüs durağından yürüme mesafesindedir. Kolayca bulabileceğiniz bir ulaşıma sahiptir. Ayrıca ek bir bilgi olarak, Seyrantepe, Topkapı, Kadıköy, Levent, Beyazıt, Mecidiyeköy ve Taksim'den kalkan ve Edirnekapı'dan geçen İETT otobüsleri Kariye Müzesi'ne ulaşmak için kullanılabilir.

Keşfet