Hiç İnsana En Çok Hangi Gıdaların Zarar Verebileceğini Düşündünüz Mü? Uzmanlar Açıkladı! 7 Maddeli Bu Listede Tüm Detayları Öğreneceksiniz!

Hangi gıdalar insan sağlığına en zararlıdır sorusu vatandaşlar tarafından fazlasıyla soruluyor. Bu soruya verilen en detaylı cevap için haberimizi okumaya devam edebilirisiniz…

Yayınlanma:
Güncelleme:
Hiç İnsana En Çok Hangi Gıdaların Zarar Verebileceğini Düşündünüz Mü? Uzmanlar Açıkladı! 7 Maddeli Bu Listede Tüm Detayları Öğreneceksiniz!

Şeker

Her şey şekerle daha lezzetlidir. Fakat, aynı zamanda şekerin insan vücuduna en zararlı olduğu sonucuna da varabiliriz. Şeker kanser yayılmasının önde gelen nedenidir. Ölçülü kullanıldığında hiçbir tehlikesi yoktur, ancak fazlası zararlı olabilir. Fazla şeker uyuşukluğa neden olur ve beyin fonksiyonlarını yavaşlatır.

3255834-810x458.jpg

Doymuş yağ

Harvard Üniversitesi araştırmasına göre, yüksek doymuş yağ içeren bir diyet beyin fonksiyonlarını etkiler. 6.000 kadının katıldığı dört yıllık bir araştırmaya göre, doymuş yağ tüketenlerin hafızası zayıflarken, zeytinyağı ve avokado gibi iyi yağları tüketenlerin hafızası daha keskin.

Fast food

Bu konu hakkında en kötü düşmanlarımız fast food, cips ve hazır ürünlerdir. Özellikle son yıllarda tüketim oranı daha da fazla olan fast food yiyecekler insan vücudu için fazlasıyla zararlıdır.

117967-2-45-firma-icerik-6499.jpg

Hamur işi

Aileler çocuklarına yeteri kadar zaman ayırmamakta ve hamur işlerine alışma sonucunda alınan kilolar sıkı bir diyet ve düzenli fiziksel aktivite gerektirmektedir. Çocuklar, beyinlerinin sağlıklı bir şekilde gelişebilmesi için gelişim dönemlerinde yediklerine dikkat etmelidir.

Tuz​​​​​​​

Aslında mantıklı olarak bakarsak tuzu hayatımızdan tamamen çıkarmalıyız. 1.200 katılımcı üzerinde yapılan üç yıllık araştırmaya göre, yüksek sodyum alımı algıyı fazlasıyla bozuyor.

tuz11.jpg​​​​​​​

Tatlandırıcılar

Asesülfam potasyum, monosodyum glutamat, sukraloz, aspartam ve sodyum benzonat, üzerinde çalışılan ve en tehlikeli olduğu tespit edilen yapay tatlandırıcılar arasındadır. Yapay tatlandırıcılar yerine hindistan cevizi şekeri, akçaağaç şurubu ve bal gibi doğal tatlandırıcılar kullanılabilir. Ancak doğal tatlandırıcılar da aşırı kullanıldığında tehlikeli olabilir. Dünya Sağlık Örgütü'ne göre tipik şeker tüketimi günde 25 gramı geçmemelidir.

Kuru meyveler

Kurutulmuş meyvelerdeki sülfitler ve ilave şeker sağlığınız için tehlikeli olabilir. Kurutulmuş meyve seçiminde doğal olmasına dikkat etmek hayati önem taşımaktadır. Kurutulmuş meyveler taze meyvelerden çok daha fazla kaloriye sahip olduğundan, daha küçük bir porsiyon seçimi her zaman en iyisidir.

tropikal-kuru-meyveler.jpg​​​​​​​

Keşfet