Dünya Sağlık Örgütü En Sağlıklı Besin Listesini Açıkladı

Dünya Sağlık Örgütü sağlıklı beslenmenin 12 adımını açıkladı. Listede herkesin bildiği ancak yapmadığı birçok kural olsa da alkol ile alakalı paylaşım dikkat çekti. Dünya Sağlık Örgütü alkol alımı için…

Yayınlanma:
Güncelleme:
Dünya Sağlık Örgütü En Sağlıklı Besin Listesini Açıkladı

Dünya Sağlık Örgütü Sağlıklı beslenmek isteyenler için 12 adımı belirledi. Hazırlanan 12 maddelik öneriler tam anlamıyla rehber niteliğini taşıyor. Sağlıklı beslenmek isteyenler için temel noktaları içeren tüm detayları sizler için hazırladık.

Spor yapmanın önemi

Sağlıklı beslenmenin bir adımı olarak besleyici bir diyet öneren dünya Sağlık Örgütü hayvansal kaynaklı besinler yerine temel olarak Bitkisel kaynaklı besinlerin çok daha yararlı olduğunu söylüyor. Dünya Sağlık Örgütü'ne göre günde birkaç kez ekmek, makarna, pirinç ya da patates tarzındaki gıdaların tüketilmesi gerekiyor. Yine en az günde birkaç kere olmak kaydı ile çeşitli taze sebzeler ve mutlaka meyvenin de tüketilmesi gerekiyor.

0x0-saglikli-diye-bildigimiz-besinler-olume-yol-acabilir-1532535391156.jpg

Dünya Sağlık Örgütü sağlıklı bir vücuda sahip olabilmek için Vücut kitle endeksinin çok iyi olması gerektiğini savunuyor. Her gün yapılacak orta düzeyde fiziksel aktivite ile birlikte insan vücudu çok daha sağlıklı bir hale gelebilir.

Et Yerine Mercimek

Dünya Sağlık Örgütü sağlıklı beslenmenin tüm adamlarını açıkladı. Yağlı kırmızı etler ve kırmızı et ürünleri yerine mercimek tercih etmek çok daha akıllıca olacaktır.

5e0ee014bf21440b78ffe258.jpg​​​​​

Sadece mercimek değil, nohut, kuru fasulye, kuru baklagiller ile birlikte beyaz et türüne giren balık, tavuk ve yağsız etleri tercih etmek çok daha akıllıca olacaktır. Ayrıca süt ve süt ürünlerini kullanmak ancak bunların her zaman az yağlı ve az tuzlu olanlarını seçmek ise bir diğer önemli nokta olarak ön plana çıkıyor. Seçilen besinlerin tamamı düşük şekerli olmalı. Ayrıca karbonhidratlar ya da çay şekeri gibi basit şekerler yerine tahıllar baklagiller gibi kompleks karbonhidratlar yemek çok da yararlı olacaktır.

Dünya Sağlık Örgütü alkol kullananlarda önemli bir mesaj verdi. Eğer alkol kullanmak da ısrarcı ise bunu günde 2 kereden fazla yapmayın. Her alınan içki miktarında alkol değerini 10 gramı geçmemesine de özen gösterin.

Keşfet