Doğal Ve Sağlıklı Saç Bakım Sırları

Doğal ve sağlıklı uzayan saçlara sahip olmak her genç kızın ve kadının hayalidir. Saçlarımızın sağlıklı, parlak, gür ve ışıltılı uzaması için elimizden gelen herşeyi yapmaya hazırızdır çünkğ biz kadınların en önemli aksesuardı saçlarıdır.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Doğal Ve Sağlıklı Saç Bakım Sırları

Saçlarımızın iyi göründüğü günlerde kendimizi daha iyi hisseder, hatta dışarıya çıkma isteğimiz gelmektedir. Saçlarımızın kötü göründüğü günlerde ise dışarıya çıkmak istemeyiz hatta buna bağlı olarak moral bozukluğu bile yaşayabiliriz. Saçlarımızın iyi gözükmesi için onlarca lira harcar ve en ufak tüyoları bile etraftan toparlamak isteriz. Dolayısı ile popüler arama motarlarında saç bakım sırları, tüyorları ve bilgileri arayıp dururuz. Bunun haricinde hemcinslerimize bakarken ilk olarak saçları dikkatimizi çeker. Saçları güzel ve parlak görünen hemcinslerimize direkt olarak saçları ile ilgili sorular sorarız. Onların kullandığı bakım ürünlerini kullanmak hatta onların saçlarını boyadıkları renklere boyamak isteriz. Karşı cinste bazen en çok ve ilk dikkatimizi çeken unsur saçları olmaktadır. Bu gibi sebeplerden dolayı saç bakımımızı asla aksatmaz, en iyi şekilde bakım yapma ihtiyacı duymaktayız. Peki, saç bakımı yaparken nelere dikkat etmeliyiz? Doğru saç bakımı nasıl yapılmaktadır? Bakım ürünleri nelerdir ve nasıl uygulanır?

Tüm bu soruların cevaplarını bu yazıda bulabilmeniz mümkün. Saç bakımı yaparken ilk dikkat etmemiz gereken unsur olabildiğince doğal ürünler kullanmaktır. Doğal ürünler saçlarınıza zarar vermemesi bakımından mutlaka öncelikli olarak tercih edilmelidir. Doğal saç bakım ürünlerinin başıında zeytinyağı takviyesi gelmektedir. Zeytinyağı saç bakmımı denilince akla ilk gelen doğal unsurlardan biridir. Zeytinyağı saça hafif ısıtılarak, ılık bir halde uygılanabildiği gibi ısı almadan oda sıcaklığında da kullanılabilmektedir. Zeytinyağı mutlaka saç derisine masak yapılarak uygulanmalıdır. Uygulama haftada bir iki kez uygulanabilr ve saçınızın boyuna göre bir saat ve üzeri tamamen tercih sürenize bağlı olarak saçta bekletilmelidir. İşlem birkaç hafta tekrarlandığında saçlarınızda gözle görülür oranda bir netlikte ışıltı ve sağlık göreceksiniz. Zeytinyağı saça kaybettiği parlaklığını geri kazandırır ve saçları besleyerek daha güçlü bir görünüm kazanmasına yardımcı olur. Zeytinyağı ayrıca kaş ve kirpiklere de uygulanan doğal bir yöntem olmaktadır.

Zeytinyağına ilave olarak saç bakımında kullanabileceğimiz diğer bitkisel yağlardan biri de badem yağı olmaktadır. Badem yağı en çok saç uzaması sorununa karşı kullanılmaktadır. Saçlarını uzatmak isteyen kişiler mutlaka badem yağını kullanmaktadır. Badem yağı tek başına kullanılabileceği gibi diğer yağlar ile özellikle zeytinyağı ile karıştırılarak da kullanılabilmektedir. Burada dikkat etmemiz gereken unsur badem yağını cildimize sürmemektir. Zeytinyağı cilde sürülebilir hatta sabun halinde kullanılırsa nem vererek cildi besleyebilir. Buna karşın badem yağı saç ve tüy çıkarma eğiliminde olduğu için cilde kullanıldığında, kullanılan bölgede tüylenme sorununa yol açabilir. Badem yağı kaş ve kirpiklere uygulandığında kaşlarınızın sıklaşmasını ve kirpiklerinizin daha kalın, uzun ve çekici görünmesine yardımcı olacaktır. Zeytinyağı ve badem yağına ilave olarak argan yağı kullanımı saçlarınızı besleyecek ve yine sağlıklı ve parlak görünmesine yol açacaktır. Hint yağı, çay otu yağı gibi çeşitli yağlar saçlarınıza istediğiniz bakımı sağlayacaktır. Bu yağlar tek başlarına olduğu gibi yine zeytinyağı içerisine bir miktar karıştırılarak da uygulanabilmektedir. Bu yağlar doğal olmaları bakımından saçlarınıza asla zarar vermeyecektir ve doğal olmayan ürünlere göre çok daha az miktarda bir maddi maliyetleri olacaktır.

Saç bakımımız için çeşitli marka ürünlere yüzlerce türk lirası harcamaktayız fakat yine de beklediğimiz sonucu elde edememekteyiz. Doğal yollardan bu belentileri karşılamak için uygulayabileceğimiz bir başka yöntem de aloe vera takviyesidir. Aloe vera bitkisi evlerde yetiştirilebilmesi bakımından ulaşımı oldukça kolay bir doğal ürün olarak karşımıza çıkmaktadır. Aloe vera bitkiden alınarak saça bir kür halinde uygulanabilir. Bu kür saçınızda tercihinize bağlı bir miktarda bekletilmeli ve ardından durulanmalıdır. Onlarca çeşitli faydası olan bu bitkinin saçlarımıza olan faydası da sayısızdır. Saça vitamin ve mineral takviyesi yapmakta ve beslemektedir. Bir başka takviye ürünü olarak karşımıza yumurta, bal ve sirke kürü gelmektedir. Bu kür saçlarımızı oldukça beslemekte ve sağlıklı uzamasına yardımcı olmaktadır. Yumurta, bal ve sirke karıştırılarak saça masaj yaparak uygulanmakta ve yine saçta bir süre bekletilmelidir. Bu işlemler sonunda saçlarınızdaki değişikliği mutlaka göreceksiniz.

Diğer yandan eğer doğal olmayan ürünler tercih edipte saçlarınıza bakım yapmak isterseniz mutlaka saçlarınızın tipine göre alışveriş yapmalısınız. Örneğin kuru ve mat saçlara sahipseniz mutlaka saça parlaklık ve ışıltı veren ürünler ayrıca saça nem veren ürünler tercih etmeniz yerinde bir davranış olacaktır. Ayrıca eğer nemli ve yağlı saçlara sahipseniz mutlaka normal saçlar için ya da yağlı saçlar için ürünler kullanmanız doğru olacaktır.

Bunların dışında eğer saçlarınız sağlıklı uzasın istiyorsanız mutlaka saçlarınızdaki kırıklardan kurtulmanız gerekmektedir. Kırık olan saçları beslemek zordur. Bunun sebebi yediğiniz bütün proteinin saçın kırık olan kısımlarını onarmaya harcanmasıdır. Ancak bilindiği üzere kırık olan saçların geriye dönüşü yoktur. Bu sebeple aldığınız proteinleri sağlıklı saçınıza akatarmak için mutlaka kırıklarınızdan kurtulmalısınız. Buna ek olarak doğru saç yıkıma tüyorlarından biri de çok sıcak ve çok soğuk su ile saçlarınızı yıkamamaktır. Çok soğuk ya da çok sıcak su saç dipelirinize ve saç köklerinize zarar verecek ve saçınızın güçsüzleşmesini sağlayacaktır. Bu durum saçlarınızda geriye dönüşümü olmaksızın hasarlar verecektir. Duş sonunda saçlarımızı durulurken birkaç dakika boyunca hafif soğuk suyu saç diplerimize vurmak, saç köklerindeki kan akışını hızlandıracak ve uyarılan saç kökleri saç uzamasını sağlayacaktır. Bunlara ek olarak kullandığınız tarak tipini de kesinlikle saç tipinize göre seçmelisiniz. Zayıf ve ince saçlara sahip kişilerin kalın telli taraklar kullanması oldukça yaygın bir hata olmakla birlikte saçkarınızın dökülemesine, yıpranmasına ve zarar görmesine olanak sağlamaktadır. Saçlar taranırken mutlaka hafif, yumuşak ve narin temizlenmelidir. Bunun dışında beslenme düzenimiz saç bakımımıza mutlaka etki eden faktörlerin başında gelmektedir. Saçlarınızı uzatmak ve bakımlı görünmesini sağlamak istiyorsanız mutlaka sağlıklı beslenmeniz gerekmektedir.

İçinde bulınduğumuz karantina günlerinde dışarıya çıkamıyor oluşumuz biz kadınları etkilemektedir. Dışarıya çıkamasak bile mutlaka saç bakımımızı yapmak zorunda hissederiz kendimizi ancak burada dikkat edilmesi gereken unsurlar bulunmaktadır. Evden çıkamadığımız şu günlerde saç bakımı yapmanın yanında saçlarımızı bazı işlemlerden uzak tutmamız gerekmektedir. Bu işlemlerin başında da düzleştirici, fön ve maşa gelmektedir. Fön, düzleştirici ve maşa saçlarımıza oldukça ısı vermekte ve saçlarımızın yapısını bozmaktadır. Bu tür işlemler ayrıca saçların kırılma süresini kuşkusuz hızlandırmaktadır. Dışarıya çıkamadığımız günlerde bu ısıdan uzak durmak saçalarımızın bakımı için olmazsa olmaz işlemlerin başında gelmektedir. Aynı şekilde boyalı saçlar için dip zamanları gelmekte ve evden çıkmasak bile bu durum bizi rahatsız etmektedir. Durum böyle bile olsa dip ve bütün saç boyalarından uzak durmak saçlarımızın biraz dinlenmesine ve sağlıklı kalmasına yardımcı olacaktır. Fakat yinede karantina döneminde bir çılgınlık yaparak saçlarını daha önce hiç boyatmadığı renkelere boyatıp deneme yapmak isteyen kadınlar için bu süreç kaçılnılmaz bir fırsattır. Tavsiyemiz bu tarz olağandışı renkleri saçlarınızda kullanırken cilt renginizi göz önüne alarak tercihler yapılmasıdır. İster saç bakımı olsun ister cilt bakımı, yapacağınız her alışverişi saç ve cilt tipinize uygun olarak yapmanız sizler için daha uygun olacak ve daha etkili sonuçlar almanıza katkı sağlayacaktır. Bu sebeple cilt ve saç tipinizi göz önüne alarak araştırmalar yaparak alışverişe çıkmanız tavsiye edilmektedir. Bütün bunların haricinde tercih sizin elinizde olmakla birlikte kendizi en mutlu ve en rahat tarzlar ile göstermek tamamen sizin elinizdedir.

Keşfet