Dert Babası Olarak Tanınan Yeşilçam’ın Efsane İsmi Hayatını Kaybetti!

Bella Fotoğraf'ın kurucusu ve ününe Yeşilçam'ın fotoğrafçısı olarak kavuşan Ali Mermer 92 yaşında hayata gözlerini yumdu. Tüm detaylar haberimizde…

Yayınlanma:
Güncelleme:
Dert Babası Olarak Tanınan Yeşilçam’ın Efsane İsmi Hayatını Kaybetti!

Mermer yaşlılığa bağlı rahatsızlıklardan dolayı hayatını kaybetti. Ali Mermer, 1960-1990 yılları arasında aralarında Gülşen Bubikoğlu, Sadri Alışık, Cüneyt Arkın, Kadir İnanır, Yılmaz Köksal'ın yanı sıra Türkan Şoray, Hülya Koçyiğit, Fatma Girik, Gönül Yazar ve Gülşen'in de bulunduğu birçok ünlü sanatçının fotoğraflarını çekmişti. Mermer, Cumartesi günü öğle namazının ardından Edirnekap Şehitlik Sakız Ağacı Camii'nde kılınan namazın ardından, Edirnekapı Şehitlik Sakız Ağacı Mezarlığı'na defnedildi.

“Türkan Şoray'ın gençliğini asla unutamıyorum”

Ali Mermer vefatından önceki son röportajında, birçok ünlü sanatçının dertlerin babası olduğunu, onların ıstıraplarını, hüzünlerini, sevinçlerini, dertlerini paylaştığını ve hepsiyle abi-kardeş, baba-kız ve baba-oğul ilişkileri olduğunu söylemişti. Mermer, "Türkan Şoray'ın gençliğini asla unutamıyorum. Müthiş bir genç kızdı. Stüdyoma giren her sanatçıyı gerçekten çok sevdim ve hiçbirini unutmayacağım. Stüdyoda ve sahnede birlikte çalıştık, yedik, içtik, güldük, ağladık” demişti.

yesilcam-039-in-efsane-ismi-hayatini-kaybetti-14778409-amp-780x470.jpg

Ali Mermer kimdir?

Ali Mermer Kosova'nın Prizren şehrinde doğdu., Zagreb'de fotoğrafçılıkta ilerledikten sonra, 1954 yılında serbest göçmen olarak İstanbul'a geldiğinde ilk olarak dönemin en ünlü fotoğrafçısı ve aynı zamanda akrabası olan Kemal Baysal'ın BAYSAL Fotoğraf Atölyesi'nde laborant olarak çalışmaya başladı. 1957 yılında Beyoğlu İstiklal Caddesi'nde İtalyanca 'güzel' anlamına gelen Bella fotoğraf stüdyosunu kurarak işini geliştiren Ali Mermer, azmi ve çalışma isteği sayesinde kısa sürede çok şey öğrendi. Renkli fotoğraf o zamanlar Türkiye'de yeni olduğu için fazlasıyla ilgi gördü. Ali Mermer, yeni fikirlerden hoşlandığı için Avrupa fotoğraf gösterilerine katılarak ve araştırmalar yaparak kendini fazlasıyla geliştirmiştir. Münih'teki AGFA Film tesisinden elemanlar getirip beş yıl boyunca renkli fotoğrafçılık üzerine çalışmıştır. Kısa sürede Yeşilçam'ın en çok aranan fotoğrafçısı olurken, tarihi, kültürel, doğal, sanatsal ve turistik alanları kapsayan fotoğraf, slayt ve kitap çalışmalarıyla ülke pazarlamasına da önemli katkılarda bulundu. 1970 yılında hırsı, azmi ve üretkenliği sonucunda Bella Ofset Matbaa'yı kurdu ve bu onu sürekli yeni şeyler denemeye sevk etti. Film afişleri, sanatçı ve manzara kartpostalları basmaya başladı. Birçok sakız ve çikolata firmasının ambalajlarının içinde Ali Mermer tarafından fotoğraflanan Bella logolu sanatçı resimleri çıkıyordu.

Sinema dergisi

1973 yılında, dönemin tanınmış bir dergisi olan Sinema Dergisini çıkardı. Adı Yeşilçam'ın devleriyle anılmaya başlamıştı. Yaklaşık yarım asırdır Yeşilçam'ın renkli, harika, görkemli, hüzünlü anlarını fotoğraflarıyla anlattı. Yıllar içinde çektiği görüntülerden ve tasarladığı film afişlerinden devasa bir arşiv oluşturdu. Bu paha biçilmez koleksiyonun büyük bir kısmını yönetmen Metin Erksan'ın tavsiyesi üzerine Güzel Sanatlar Akademisi'ne bağışladı. Antalya'ya yerleştiği 1990 yılına kadar aktif olarak çalıştı. Ali Mermer, 4 Mart 2022'de yaşlılığa bağlı rahatsızlıklardan dolayı hayatını kaybetti.

Keşfet