Cilt Tipine Göre Fondöten Nasıl Seçilir?

Kullanacağınız fondötenin cildinize uyum sağlaması ve düzgün durması için cilt tipinize uygun olması gerekmektedir.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Cilt Tipine Göre Fondöten Nasıl Seçilir?

Fondöten seçerken bir çok unsur göz önünde bulundurulsa da fondötenin cilt tipine uygunluğu bu unsurların başında gelmelidir. Cilt tipinize uygun olmayan bir fondöten cilt kusurlarınızı öne çıkarıp cildinizin kötü görünmesine neden olur. Ayrıca cilt sorunlarınızın kötüleşmesine yol açarak cildinizi bozabilir. Bu nedenle hem güzelliğiniz hem sağlığınız için fondöteninizin cilt tipinize uygun olması çok önemlidir. Peki cilt tipine göre fondöten nasıl seçilir? Işte cilt tipine göre fondöten seçme yöntemleri:

Yağlı cilt tipine göre fondöten seçimi

Eğer yer yer yağlı ve parlamaya müsait bir cildiniz varsa fondöten seçiminizi pudralı mat bitişli fondötenlerden yana kullanmalısınız. Pudralı fondötenler cildinizdeki parlak görünümü kapatıp mat bir bitiş sağlayacaktır. Eğer cildiniz fazlasıyla yağlıysa fondöteninizin üstüne bir de pudra uygulaması yaparak matlaştırabilirsiniz. Cildiniz gün içierinde yağlanıp T bölgenizde parlama yapıyorsa yağ emici bantlarla bu görünümü anlık olarak yok edebilirsiniz. Fondöteninizin altına kullanacağınız makyaj bazıyla da yağlanmanın önüne geçebilirsiniz. Fondöteninizden önce uygulayacağınız matlaştırıcı makyaj bazı cildinizdeki parlamayı alıp yağlı görünümü azaltacaktır.

Kuru cilt tipine göre fondöten seçimi

Eğer kurumaya müsait ve pul pul dökülen bir cildiniz varsa kullanacağınız fondöten nemlendirici etkili ve parlak bitişli bir fondöten olmalıdır. Bu fondötenler cildinizdeki mat görünümü yok ederek parlak ve canlı bir görünüm sağlar. Kuru bir cildiniz varsa fondöten kullanımından önce ya nemlendirici bir makyaj bazı ya da nemlendirici kullanmalısınız. Bu sayede cildinizdeki pul pul görünümün önüne geçebilirsiniz. Fondöteninizin cildinizi daha fazla kurutmaması için pudralı fondöten ya da pudra uygulaması yapmamalısınız. Bu cildinizdeki kuruluğu daha da arttırıp pul pul görünümü çoğaltacaktır. Ayrıca cildinizin parlak görünmesi için krem bir aydınlatıcı ile tüm yüzünüze baz uygulaması yapabilirsiniz.

Karma cilt tipine göre fondöten seçimi

Karma cilt tipine sahip insanlarda ciltte yer yer kuruluk ve yer yer yağlanma görülebilir. Genellikle T bölgesinde yağlanma görülürken diğer bölgelerde yer yer kuruluk görülür. Bu cilt tipine sahipseniz cildinizin istek ve ihtiyaçlarına göre fondöten seçebilirsiniz. Eğer mat görünümden hoşlanıyorsanız mat fondöten parlak görünümden hoşlanıyorsanız parlak bitişli fondöten kullanabilirsiniz. Eğer mat bitişli fondöten kullanıyorsanız kuru yerlerinizi daha da kurutmaması için öncesinde nemlendirici kullanabilirsiniz. Islak bitişli fondötenlerde ise gün içinde yağlanan bölgeleriniz için matlaştırıcı mendil kullanabilirsiniz.

Keşfet