Bugün Kandil Mi? Kandilse Ne Kandili? Kandil Ne Zaman? Miraç Kandili Yarın Mı?

Üç ayların gelmesiyle birlikte kandil ne zaman sorusu İslam dünyasının üzerinde durduğu sorulardan biri haline geldi. Recep, Şaban ve Ramazan aylarından oluşan mübarek üç aylarda ilk kandil Regaip kandili olarak idrak edildi. Bugün Miraç Kandili mi? Kandil ne zaman? Merak ettiğiniz tüm detaylar en ince ayrıntısına kadar haberimizde…

Yayınlanma:
Güncelleme:
Bugün Kandil Mi? Kandilse Ne Kandili? Kandil Ne Zaman? Miraç Kandili Yarın Mı?

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın 2022 dini günler takvimine göre bir sonraki kandil ise Miraç Kandili olacak. Peygamberimizin üstün makamlara yükseliş yapması ve Allah’ın Yüce katına çıkarılması olayı olan Miraç Kandili'nde dualar edilecek.

Milyonlarca Müslüman Miraç Kandil’ini bekliyor

Bugün Miraç Kandili mi? ve Kandil ne zaman? günümüzde ibadetlerini idrak etmek isteyen Müslümanların cevap aradığı sorular arasındadır. 3 Şubat 2022 Perşembe gecesi gerçekleşen Regaip Kandil’inin ardından gözler Miraç Kandil’inin tarihine çevrildi. Milyonlarca Müslüman, idrak edilen Miraç Kandili münasebetiyle Allah'ın affına sığınmak için dua edecek. Miraç Kandili Recep ayının yirmi altıncı ve yirmi yedinci günlerini birbirine bağlayan gece başlayacak. Miraç Kandili, 2022 Kandil günlerine göre 27 Şubat Pazar günü ihya edilecek.

1723947.jpg

Miraç Kandili ne zaman?

27 Şubat Pazar günü yılın ikinci kandili Miraç Kandili başlayacak.

Miraç ne demek?

Miraç, kelimenin tam anlamıyla "merdiven", "yükseliş noktası" veya "en yüksek makam" anlamına gelir. Sözlükte "yükselmek, yukarı çıkmak" anlamına gelen urûc kökünden türetilen mi'râc terimi, "yükselme yolu, merdiven" anlamına gelir. İslam dünyasında ise "Allah'a yükseliş ve arınma" olarak görülür.

Miraç Kandil’inin anlamı ve önemi nedir?

Bu iyilik ve hikmet gecesinde Peygamberimiz, Mescid-i Aksa'dan semaya yükselir ve Yüce Allah'tan vahiy alır. Müjde şu ki, Allah'a ortak koşmayanların günahları bağışlanacak ve bunun sonucunda cennete girecekleridir. Bakara Suresi'nin "Amenerrasul" ile başlayan son iki ayeti, Mirac'ın bir başka armağanıdır. Bu ayetler her gün yatsı namazından sonra okunur ve iman iletilir. Miraç, Yüce Allah'ın davetini kabul ederek ve kulluk şartlarını tamamlayarak her fırsatta O'na yaklaşmaktır. Miraç, anlam bulmak için özden uzaklaşma eylemidir. Yani geçici olandan vazgeçip sonsuz olana dönme eylemidir.

Keşfet