Bu Besinler 1000 Besin Arasından Özenle Seçildi! İşte En Sağlıklı 5 Besin!

Vücudumuza ve sağlığımıza iyi gelen yiyecekler sürekli araştırılan bir konu. Peki hangi besinler bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve hücreleri yenilemeye yardımcı oluyor? Tüm detayları haberimizde bulabilirsiniz…

Yayınlanma:
Güncelleme:
Bu Besinler 1000 Besin Arasından Özenle Seçildi! İşte En Sağlıklı 5 Besin!

Kırmızı Lahana

Kırmızı lahana, eski zamanlardan beri tüketilen ve günümüzde hala sağlıklı gıda reyonlarında bulunabilen bir lahana çeşididir. Kat kat olan her yaprakların her birinde sağlık için faydalar barındırır. Bu Akdeniz sebzesi kilo vermek ve kanserden korunmak isteyenler için faydalıdır. Ülkemizde en çok mor renkli kırmızı lahana çeşidi rağbet görmektedir. Bu vitamince zengin bitkinin yabani atalarının Avrupa'da veya Akdeniz'de denize yakın yetişen bir bitki olduğu varsayılmaktadır.

Chia Tohumu

Yüksek lifli gıdalar düşük kalorilidir ve uzun süreli tokluk hissi verir. Chia tohumlarının içerdiği yüksek miktardaki omega-3 yağ asitleri ve alfa-linoleik asit, lif içeriğine ek olarak kilo vermeye yardımcı olabilir. Lif, çok fazla su emer ve midede genişler, bu da sizi daha uzun süre tok hissettirir ve gıda emilimini yavaşlatır. Protein, linolenik asit, fenolik asit ve çok sayıda vitamin, lif oranı yüksek olan bu küçük siyah tohumlarda bulunur.

Kabak çekirdeği

Bir avuç kabak çekirdeği vücuda çok miktarda faydalı yağ, magnezyum ve çinko sağlayabilir. Kabak çekirdeği hem ucuz hem de bulması kolay müthiş bir atıştırmalıktır. Bol miktarda antioksidan ve lif içerir. Erkeklerde sperm kalitesini, kadınlarda doğurganlığı artırmanın yanı sıra bazı kanserlere ve kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar. Bitkilerden elde edilen en önemli demir ve manganez kaynaklarından biridir.

Pazı

Pazı yöresel bir bitki türü olmasına rağmen faydalarını duyduktan sonra pazarda ve manavda sürekli pazı arayacaksınız. Pazının faydaları hamilelik, yeni doğanlar, saç ve cilt dahil olmak üzere birçok alanda gösterilebilir. Yüksek vitamin ve mineral içeriği nedeniyle rahatsızlıkların tedavisinde fazlasıyla kullanılır. Pazı, sebzelere canlı renklerini veren kimyasalların yüksek varlığı nedeniyle yüksek bir antioksidan içeriğine sahiptir.

Pancar yaprağı

Pancarın faydaları sık sık dile getirilirken, pancarın üst kısmındaki yapraklara nadiren değinilmektedir. Birçok insan bu yaprakları çöp kutusuna atıyor. Bu yapraklar ise besin değeri ve avantajları açısından altın değerindedir. Önemli bir kalsiyum, demir, K vitamini ve B vitaminleri kaynağıdır.

Keşfet