Bireysel Emeklilik Nasıl Hesaplanır?

Bireysel Emeklilik Sistemi, sigortalı çalışan kişilerin emeklilik dönemleri için birikim yaparak emeklilik dönemlerinde BES maaşı almalarını sağlamaktadır.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Bireysel Emeklilik Nasıl Hesaplanır?

BES maaşı, sigortalı çalışan kişilerin çalıştıkları dönem boyunca brüt maaşlarından yapılan kesintinin, emekli olduklarında maaş olarak geri alabilmelerini sağlayan özel bir yatırım sistemidir. Bireysel Emeklilik Sistemi, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sunduğu emeklilik imkanından farklı olarak işlemektedir. BES özel bir emeklilik sistemiyken SSK primleri direkt devlete bağlı olarak ödenmektedir. Bu primler iş veren tarafından çalışan kişinin inisiyatifi doğrultusunda ödenmektedir. Ancak ödenen miktar çalışan kişinin brüt maaşından %3 oranında kesintiyle ödenmektedir. BES hesaplama için kullanılan bu %3’lük kesinti maaş miktarına göre değişiklik göstermemektedir. Özel bir emeklilik sistemi olduğundan tamamen sigortalı çalışanın inisiyatifine bırakılmıştır. BES kesintisini engellemek yani BES sisteminden çıkmak için bağlı olduğunuz kurumun ilgili departmanına dilekçe vermeniz yeterli olacaktır.

Bireysel Emeklilik Sistemi’nden Emekli Olmak

Bireysel Emeklilik Sistemi’nden emekli olabilmek için belirli kıstaslar bulunmaktadır. Bunlara göre sigortalı çalışan kişinin 10 yıl süreyle Bireysel Emeklilik Sistemi’nden çıkmamış olması gerekmektedir. 10 yıllık fiili kesintinin ardından emeklilik için gereken yaşın dolması gerekir. Bireysel emeklilik Sistemi’nde emekli olma yaşı 56 olarak belirlenmiştir. Bu şartlara göre 10 yıl süreyle emeklilik için prim ödeyen ve 56 yaşını doldurmuş kişiler Bireysel Emeklilik Sistemi aracılığıyla birikim yaptıkları miktarı tahsil edebilmektedirler.

Bireysel Emeklilik Maaşı Nasıl Hesaplanır?

Bireysel emeklilik maaşı hesaplamak için çalışan sigortalı kişinin brüt maaşı üzerinden işlem yapılmaktadır. Bireysel Emeklilik Sistemi’nden emekli olduğunuz zaman hesabınızda biriken parayı dilediğiniz şekilde değerlendirebilirsiniz. Biriken bu parayı aylık olarak belirlediğiniz tutar kadar maaş olarak alabilirken aynı zamanda dilerseniz paranın tamamını tek seferde de çekebilirsiniz. Bireysel Emeklilik Hesabı’nda birikecek parayı hesaplamak için aylık brüt maaşınızdan yapılan %3 oranındaki kesinti ve belirli yıllarda verilen devlet desteğinin oranını hesaplamanız gerekmektedir. Bu sebeple Bireysel Emeklilik Sistemi için biriken ya da birikecek para miktarı çalışan kişinin brüt maaşına göre ve yapılacak kesinti oranının her sene güncellenmesi sebebiyle değişiklik göstermektedir.

BES’te Emeklilik Hakkını Kazanmak İçin Ne Yapmak Gerekiyor?

BES’te emeklilik hakkını elde etmek için otomatik katılımda en az 10 sene kalan ve 56 yaşını dolduran çalışanlar emekliliği elde eder. Aynı zamanda alt limit de prim esas alınır ve kazancın %3’ü hesaplanır. Ancak üst limit çalışan kişiler tarafından belirlenmektedir.

BES’te Yaş Sınırı Var Mı?

BES hakkında merak edilen bir diğer önemli konu da ‘’BES’te yaş sınırı var mı?’’ sorusu oluyor. Öncelikle BES’e katılım sağlayabilmek için belirli bir yaş sınırı bulunmaktadır. Türkiye Sigorta Birliği tarafından yapılan açıklamada, BES’e dahil olacak iş yerleri hem belirlenir hem de iş yerinde çalışan kişilerin sayısına bakılır. Fakat bu sistemde yalnızca 45 yaşını tamamlamamış çalışan kişiler dahil edilmektedir. Bu bilgi Türkiye Sigorta Birliği aracılığı ile duyurulmuştur.

Zorunlu Bireysel Emeklilikten Nasıl Çıkılır? Ayrılmak Mümkün Mü?

Çalışan kişilerin bulunduğu BES’ten ayrılma hakları bulunmaktadır. Fakat bunun için yasal bir süre bulunuyor. Sisteme giriş yaptıktan ve çalışan kişiye girişi bildirdikten sonra katılımcı kişi 2 ay içinde BES’ten çıkma talebinde bulunabilir. Ayrıca katılımcılar cayma talebini sonra da yapabilir. BES’ten çıkma talebiniz sigorta şirketine ulaştıktan 10 gün içerisinde gerekli işlemler başlar. Bu süre içerisinde toplanan para tutarı katılımcıya geri verilir. BES’te 10 yıl kalan bir katılımcı gelir sözleşmesi doğrultusunda birikiminin %5’ini ek devlet katkısı için teşviki vermek durumundadır.

Keşfet