Bilim İnsanları Duyurdu: Körlük Tarihe Mi Karışıyor?

Kalıtsal körlük içinde her zaman bilim adamları çalışmıştır. Şimdi de doğuştan görme özürlülerin kısmen de görmesini sağlayacak olan bir çip geliştirildi

Yayınlanma:
Güncelleme:
Bilim İnsanları Duyurdu: Körlük Tarihe Mi Karışıyor?

Çağlar boyu insanların her zaman görme problemleri olmuştur. Uzağa görememe, yakını görememe, astigmatlı görüş ve daha birçok görüş problemi ile uğraşmak zorunda kalmışlardır. Bu sorunlar için kısa vadede ya da uzun vadede çözümler varken peki ya kalıtsal körlük? Kalıtsal körlük içinde her zaman bilim adamları çalışmıştır. Şimdi de doğuştan görme özürlülerin kısmen de görmesini sağlayacak olan bir çip geliştirildi. Geliştirilen bu çip kalıtsal körlere umut olabilir.

Bir Hasta Üzerinde Başarılı Sonuçlar

Mikka Terho adlı bu hasta için umut dolu bir gelişme yaşandı. Hastaya takılan çip sayesinde bir levha üzerindeki yazılı harfleri seçebilerek, bir de saati görebildi. Finlandiyalı hastanın retina arkasına monte dilen çip sayesinde tamamen görmesi sağlanmış oldu.

Bu tıp dünyası için çok büyük bir gelişmedir. 46 yaşındaki hataya Almanya’da yapılan müdahale sonuç verdi. Çip ile müdahale başka hastalarda da sonuç vermeye başladı. Retina arkasına monte edilen çip ile hasta başka hiçbir şeye ihtiyaç duymadan görebiliyor. Aslında bunun için net görüş değil de bir seçebilme eylemi diyebiliriz.

Çip Şimdiye Kadar 11 Hasta da Denendi

Retinan arkasına yerleştirilen çip, göze gelen ışığı elektriksel etkilere dönüştürerek gözün arkasındaki sinir hücrelerine aktarıyor. Araştırmadaki ekibin başında bulunan Profesör Eberhart Zrenner, bu çipin tam olarak 11 hastada denendiğini açıkladı. Çip, hastalardan çok ileri derecede körlük yaşayanlara bir etki etmezken, birçoğu da nesneleri seçebildi. Tıp dünyası için oldukça önemli olan bu çalışmanın ayrıntıları Proceedings of The Royal Society B adlı bilim dergisinde yayınlandı.

En Başarılı Sonuçlar Finlandiyalı Bir Erkek Hastada

En başarılı sonuçlar ise Finlandiyalı 46 yaşındaki bir hasta da elde edildi. Ve bu hastalarda çip retinanın çok gerisine yerleştirilmişti. Finlandiyalı hasta, bir masadaki kupa, çatal bıçak takımını ayırt edebildi. Saatin kaç olduğunu da seçebilen hasta, gri rengin yedi farklı tonunu da seçebildi. Önümüzdeki 10 yıl içinde belki de insanoğlu için körlük tamamen tarihe karışabilir. İnsanlığın en büyük engeli böylelikle tamamen ortadan kalkabilir.

Keşfet