Ukrayna Talep Etti! Montrö Boğazlar Sözleşmesi Tekrar Gündem Oldu!

Rusya – Ukrayna savaşının 24 Şubat 2022 TSİ 06:00’da başlamasıyla birlikte dünyanın göz kulağı oraya çevrildi. Karadeniz’in kuzeyinde yaşanan bu olay bizi de yakından ilgilendiriyor. Birçok açıklama yapılıyor. Resmi olarak talepler iletiliyor.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Ukrayna Talep Etti! Montrö Boğazlar Sözleşmesi Tekrar Gündem Oldu!

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasly Bodnar, bunlardan birisini Dışişleri Bakanlığına giderek resmi olarak yaptı. Yapılan görüşmede Montrö Sözleşmesine uyulması istendiği aktarıldı.

Bodnar görüşmenin ardından yaptığı açıklamada “Türk tarafı, kararını vererek iletecektir. Montrö Anlaşması’nın 19. Maddesi devreye koyulmalıdır.” Sözleriyle yaptı. Burada ki amacın ne olduğu açık bir şekilde görülüyor. Ayrıca açıklamalarında hava sahası ve rus gemileriyle ilgili olduğu aktarıldı.

Ukrayna Büyükelçisi Bodnar Açıklamalarda Bulundu!

Dışişleri Bakanlığında yaptığı görüşmenin ardından, bakanlıktan ayrılırken açıklamalarda bulunan Ukrayna Ankara Büyükelçisi Bodnar, Montrö sözleşmesini hatırlattı.

Türkiye’den yardım beklediklerini söyleyen büyükelçi ayrıca, hava sahalarının da Rus uçaklarına aynı zamanda Çanakkale ve İstanbul boğazlarının da Rus gemilerine kapatılması talebini ilettiklerini aktardı.

Sadece bunların yeterli kalmayacağını ayrıca Rus tarafının bu kalkışmasını sonlandırması için yaptırım uygulanmasını da istediklerini aktardı. Türkiye’de iş yapan Rus iş adamlarının varlıklarına el konulmasını, buradan para kazanmalarının engellenmesini istediklerini aktardı. Ülke de sıkıyönetim kararı alındığı, ayrıca Rusya ile tamamen diplomatik ilişkilerin kesilmesine karar verildiği açıklandı.

Montrö Sözleşmesinde Ne Geçiyor?

Yaşanan bu tür gerilimlerle 1936 yılında imzalanan Montrö Boğazlar Sözleşmesinde neler geçtiği tekrar merak edilmeye başlandı. Bu sözleşmede barış zamanlarında ticaret gemilerinin Türk kontrolünde rahatça geçebileceği, savaş durumunda herhangi bir savaş gemisinin bu kanalları kullanmasının mümkün olmayacağı aktarılıyor.

Ukrayna Büyükelçisi ayrıca Ukrayna’nın bir NATO ülkesinin olmamasının bu duruma neden olduğu aktardı. Eğer ülke olarak NATO ülkesi olsaydık, Rusya’nın böyle bir saldırıya girişemeyeceğini de aktardı. Bu savaşın hızlı bir şekilde sonuçlanması için Ukrayna’nın hızlı bir şekilde NATO üyesi yapılması istediklerini de aktardı.

Bunun tam olarak bir savaş olmadığı, Rusya’nın tam olarak Ukrayna’yı almasının mümkün olmadığın da altını çizdi. Ancak bu sürecin iki taraf içinde çok ciddi zararları olacağını da aktardı.

Keşfet